Beatyfikacja rodziny Ulmów – KIK-owski wyjazd do Markowej

09 czerwca 2023 tekst: Michal Buczek

10 września decyzją papieża Franciszka odbędą się uroczystości beatyfikacyjne rodziny Ulmów, zamordowanej w 1944 roku przez Niemców za pomoc i ukrywanie Żydów. To pierwszy w historii Kościoła przypadek, kiedy wyniesione na ołtarze będzie nie tylko małżeństwo, ale także ich dzieci, w tym jedno nienarodzone. Heroiczna postawa rodziny Ulmów, a także wielu innych Polaków, którzy w tych tragicznych latach niemieckiej okupacji potrafili postawić miłość bliźniego ponad bezpieczeństwem własnym i swoich najbliższych, jest chyba najlepszym ucieleśnieniem słów z Ewangelii według św. Jana: Nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie oddaje za przyjaciół swoich. To są wartości bliskie nam i naszemu środowisku, dlatego chcemy aktywnie uczestniczyć we wrześniowych uroczystościach.

Na początku września planujemy klubowe spotkanie poświęcone bohaterom wydarzeń z marca 1944 roku, a w piątek 8 września zorganizujemy modlitewne czuwanie w kościele św. Marcina.

10 września chcemy osobiście uczestniczyć w mszy świętej beatyfikacyjnej w Markowej i w czasie uroczystości złożyć dar w postaci ikony błogosławionej Rodziny Ulmów, którą napisze Mateusz Środoń.

Wyjazd do Markowej planujemy w sobotę 9 września rano, powrót następnego dnia wieczorem. Nocleg w pobliżu Markowej. Chcąc dobrze przygotować środek transportu i zakwaterowanie, musimy choćby w przybliżeniu znać liczbę osób, która chciałaby udać się z nami do Markowej. Dlatego bardzo prosimy o wstępne zgłoszenia do końca czerwca na adres [email protected] lub tel. 508 872 775.

Na fotografii Franuś, Stasia, Basia i Władzio Ulmowie. Zdjęcie ze zbiorów krewnych rodziny Ulmów.

Marek Kielanowski

« Wszystkie aktualności

Czy chcesz otrzymywać najświeższe informacje o spotkaniach i aktualnych wydarzeniach w Klubie? Zapisz się do internetowego newslettera.

FreshMail.pl