Dystrybucja maseczek i kampania edukacyjna w obozie Dawoodia oraz wiosce Sharya w Irackim Kurdystanie

22 czerwca 2020 tekst: Michal Buczek

Od drugiego tygodnia maja do początku czerwca nasz partner lokalny STEP IN zajmował się produkcją bawełnianych maseczek ochronnych. Pierwszym etapem pracy było zakupienie niezbędnych materiałów: tkaniny bawełnianej, gumki, nożyczek krawieckich, nici, kredy krawieckiej. Do produkcji zatrudniono mieszkanki obozu Dawoodia oraz wioski Sharya. Wszystkie kobiety zostały przeszkolone przez profesjonalną krawcową, aby zapewnić jakość oraz standaryzację wyprodukowanych masek. Zatrudnione szwaczki uszyły maseczki w czterech rozmiarach – dla dzieci, nastolatków, oraz dorosłych kobiet i mężczyzn.

Dystrybucja dla mieszkańców obozu Dawoodia odbyła się w drugiej połowie maja. Ze względu na wzrost liczby potwierdzonych przypadków COVID-19 w Iraku, w tym w regionie Irackiego Kurdystanu, zależało nam na sprawnym przeprowadzeniu dystrybucji, tak aby wszyscy mieszkańcy obozu weszli w posiadanie maseczek ochronnych oraz otrzymali precyzyjne i aktualne informacje na temat pandemii.

Przeszkolony zespół pracowników socjalnych oraz pielęgniarzy rozdystrybuował 2659 maseczek w ciągu czterech dni. W celu zmotywowania pacjentów do noszenia maseczek wprowadzono obowiązek zakładania maseczek przed wejściem do kliniki. Pacjenci spoza obozu, którzy nie posiadają maseczki, otrzymują je podczas wizyty lekarskiej.

Dystrybucja w wiosce Sharya rozpoczęła się 1 czerwca i wciąż trwa (jest to duża społeczność, więc dystrybucja zabiera dużo więcej czasu). Do tej pory rozdystrybuowano 11984 maseczek. Wielu mieszkańców wyraża wdzięczność za otrzymane maseczki, ulotki informacyjne i wiadomości na temat profilaktyki  COVID-19. Pracownicy socjalni są regularnie zatrzymywani na ulicy przez mieszkańców, którzy dopytują o to kiedy zespół będzie dystrybuował maski w ich części wioski.

Produkcja i dystrybucja maseczek ochronnych są realizowane w ramach projektu „Wsparcie fizjoterapeutyczne oraz usługi medyczne w rejonie Dohuku i Erbilu w Irackim Kurdystanie dla IDPs, uchodźców i społeczności lokalnej” współfinansowanego w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Monika Grzelak
Koordynatorka projektów humanitarnych i rozwojowych w KIK

« Wszystkie aktualności

Czy chcesz otrzymywać najświeższe informacje o spotkaniach i aktualnych wydarzeniach w Klubie? Zapisz się do internetowego newslettera.

FreshMail.pl