Ewakuacja dzieci z niepełnosprawnościami z Mikołajowa

25 marca 2022 tekst: Michal Buczek

Dzięki współpracy KIK-u z zespołem polskiego rządu ds. ewakuacji osób z niepełnosprawnościami udało się bezpiecznie ewakuować z internatu pod Mikołajowem w Ukrainie 37 chłopców z niepełnosprawnościami oraz 12 opiekunów i 7 ich dzieci. Za koordynację ewakuacji odpowiedzialni ze strony KIK-u byli członkowie Sekcji Wschodnioeuropejskiej KIK.

Droga grupy rozpoczęła się jeszcze w zeszłym tygodniu. Udało im się bezpiecznie wyjechać autobusami z Mikołajowa do Odessy, stamtąd pociągiem dostali się do Przemyśla. W Przemyślu koordynatorzy ewakuacji z KIK-u, wspierani przez pracowników Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego, miejscowych wolontariuszy, Wojska Obrony Terytorialnej oraz Państwową Straż Pożarną, pomogli grupie wyruszyć dwoma autokarami w dalszą drogę, do czekającego na ich przybycie punktu recepcyjnego dla dzieci ewakuowanych z Ukrainy w Stalowej Woli.

Dzięki zaangażowaniu Pierwszej Damy Polski, Pani Agaty Kornhauser-Dudy, i jej kontaktom z Pierwszą Damą Niemiec, samolotem prezydenckim RP oraz wojskową sanitarną Casą dzieci dotarły do Niemiec do ośrodka w Koblencji, który zapewni im odpowiednią, specjalistyczną opiekę.

Chcemy podziękować wszystkim, którzy swoją pracą i wielkim zaangażowaniem pomogli grupie z Mikołajowa bezpiecznie wydostać się z Ukrainy, dotrzeć do Stalowej Woli, gdzie dzieci i ich opiekunowie mogli odpocząć, a następnie zapewnili pobyt w specjalistycznym ośrodku w Koblencji w Niemczech.

Dziękujemy Małżonce Prezydenta RP, Pani Agacie Kornhauser-Dudzie, dzięki której dzieci znalazły schronienie w Koblencji oraz mogły dotrzeć do niej prezydenckim samolotem, w asyście służb medycznych. Dziękujemy Pracownikom Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego, Państwowej Straży Pożarnej, Wojskom Obrony Terytorialnej, kierowcom, pilotom, ratownikom, wolontariuszom, szczególnie tym z Sekcji Wschodnioeuropejskiej KIK, którzy koordynowali przygotowania do ewakuacji.

Dziękujemy także prezydentowi Stalowej Woli, panu Lucjuszowi Nadbereżnemu, za wsparcie, jakiego udzielił w trakcie pobytu dzieci w punkcie recepcyjnym dla dzieci ewakuowanych z Ukrainy w Stalowej Woli.

#SolidarnizUkrainą

🇺🇦 Jeśli możecie nam pomóc finansowo w organizacji tych działań, zostawiamy Wam dane do przelewu i adres zrzutki:

➡️ 69 1560 0013 2000 1706 4454 5706

Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe – Ukraina

➡️ https://zrzutka.pl/eb8wg7

➡️ https://donate.kik.waw.pl/

« Wszystkie aktualności

Czy chcesz otrzymywać najświeższe informacje o spotkaniach i aktualnych wydarzeniach w Klubie? Zapisz się do internetowego newslettera.

FreshMail.pl