Grupa robocza w MEN – ważne deklaracje

01 marca 2024 tekst: nataliarozbicka
Dzieci z Ukrainy mieszkające w Polsce będą objęte obowiązkiem nauki w polskim systemie edukacji publicznej!
To oznacza koniec zdalnej nauki, w której część dzieci ukraińskich była od 4 lat (z powodu pandemii i wojny), oraz usystematyzowanie sytuacji dzieci, które z powodu wojny były poza jakimkolwiek systemem edukacji.
To efekt serii spotkań roboczych w Ministerstwie Edukacji, podczas których dzieliliśmy się swoim doświadczeniem wypracowanym podczas pomocy dzieciom uchodźczym i współprowadzenia innowacyjnej SzkoUA.
Jesteśmy przekonani, że kontakt z rówieśnikami, możliwość uczestnictwa w zajęciach stacjonarnych i integracji z lokalną społecznością są niezwykle ważne w rozwoju dzieci i młodzieży. Tym zajmujemy się w KIK-u m.in. organizując polsko-ukraińskie wakacje, spotkania integracyjne, realizując polski i ukraiński program nauczania w naszej SzkoUA. Podkreślamy, że edukacja to nie tylko obowiązek, ale i prawo przysługujące młodym ludziom!
Podczas spotkań z ministrą Joanną Muchą i pracownikami resortu rozmawialiśmy o systemowych rozwiązaniach dla dzieci uchodźczych różnych narodowości, w tym m.in. o zwiększeniu zatrudnienia asystentów międzykulturowych czy stworzeniu programu nauczania j. polskiego jako drugiego.
Dziękujemy wszystkim, którzy pracowali w grupie roboczej: Izabela Czerniejewska (Migrant Info Point), Przemysław Gębal (Uniwersytet Warszawski), Joanna Gospodarczyk (Biuro Edukacji Miasto Stołeczne Warszawa ), Myroslava Keryk ( Ukraiński Dom / Український Дім), Jakub Kiersnowski (Klub Inteligencji Katolickiej), Agnieszka Kosowicz (Polskie Forum Migracyjne), Antonina Michałowska (SzkoUA ВШколУ – Варшавська Українська Школа), Krzysztof Stanowski (Miasto Lublin), Jędrzej Witkowski (Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO)).
« Wszystkie aktualności

Czy chcesz otrzymywać najświeższe informacje o spotkaniach i aktualnych wydarzeniach w Klubie? Zapisz się do internetowego newslettera.

FreshMail.pl