Jako Inicjatywa „Zranieni w Kościele” z uznaniem przyjmujemy powołanie przez Konferencję Episkopatu Polski Fundacji Świętego Józefa jako wyspecjalizowanej instytucji skoncentrowanej na potrzebach osób dotkniętych przemocą seksualną we wspólnocie Kościoła.
Z satysfakcją przyjmujemy również fakt, że KEP docenia nasze działania, czego wyrazem jest powołanie na prezesa nowej fundacji Marty Titaniec, która do tej pory była jednym z filarów Inicjatywy „Zranieni w Kościele”. Jest to bardzo dobry wybór, gdyż – o czym wiemy, blisko współpracując z Martą Titaniec – z pewnością będzie ona w Fundacji Świętego Józefa rzecznikiem ofiar, tak jak była nim w naszych działaniach.
Dziękujemy Marcie Titaniec za jej bezinteresowne ogromne zaangażowanie w działania naszego telefonu wsparcia (800 280 900) i tworzenie sieci pomocy dla osób skrzywdzonych. Jednocześnie żal nam, że obecnie musi ona odejść z zespołu naszej Inicjatywy, nie mogąc łączyć obu funkcji: oficjalnej i społecznej.
Przypominamy również, że (wbrew pojawiającym się przypuszczeniom) Inicjatywa „Zranieni w Kościele” nie otrzymała do tej pory żadnej dotacji – ani państwowej, ani kościelnej. Nasze dotychczasowe funkcjonowanie opiera się całkowicie na wolontariacie. Jedynym źródłem, z którego pokrywane są niezbędne koszty związane z prowadzeniem telefonu wsparcia, są darowizny od osób prywatnych, w tym środki pochodzące ze zbiórki prowadzonej na portalu zrzutka.pl.
Inicjatywa „Zranieni w Kościele” jest i pozostanie dziełem świeckich katolików, powołanym do życia przez Klub Inteligencji Katolickiej w Warszawie, Laboratorium „Więzi” i Fundację Pomocy Psychologicznej Pracownia Dialogu. Dotychczasowe doświadczenia wyraźnie wskazują, że właśnie taki kształt naszej inicjatywy odpowiada potrzebom wielu osób szukających wsparcia w środowisku chrześcijańskim, których zaufanie do instytucji kościelnych zostało mocno nadwerężone.
Zbigniew Nosowski
rzecznik prasowy Inicjatywy „Zranieni w Kościele”
Warszawa, 28 października 2019 r.
« Wszystkie aktualności