W czwartek 24 listopada w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie w trakcie uroczystej Gali wręczenia Nagrody Znaku i Hestii imienia księdza Józefa Tischnera KIK otrzymał Nagrodę w kategorii „działalność społeczna” za pomoc udzielaną uchodźcom i migrantom na granicy polsko-białoruskiej. W tej samej kategorii Nagrodę otrzymała także Grupa Granica. W kategorii „pisarstwo” Nagrodę odebrał Zbigniew Nosowski, redaktor naczelny kwartalnika „Więź” i członek honorowy warszawskiego KIK-u.
fot. Adam Walanus/adamwalanus.pl
„Grupa Granica i współpracujący z nią wolontariusze warszawskiego KIK–u przypomnieli, że prawdziwa solidarność nie dzieli bliźnich na swoich i obcych”, podkreślali w werdykcie członkowie Jury.
Żyjemy w czasach, gdy dobre chęci to za mało – potrzebne są czyny. Grupa Granica i Warszawski Klub Inteligencji Katolickiej mieli dość odwagi i determinacji, aby nieść pomoc ludziom w potrzebie tam, gdzie była ona najbardziej potrzebna. To oni pokazują nam dziś, czym są prawdziwe wartości, na których powinna być zbudowana każda wspólnota” – uzasadniało swój wybór jury Nagrody.
Cieszymy się z tego wyróżnienia, bo wiemy, że przede wszystkim jest ono wyrazem uznania dla codziennej pracy wszystkich wolontariuszek i wolontariuszy ratujących ludzkie życia w podlaskich lasach.
Stanęliśmy na scenie jako rzecznicy sprawy, w imieniu tych, którzy stale czuwają, w każdej godzinie gotowi wyruszyć na akcje.
Odbierając w imieniu KIK-u Nagrodę, prezes Klubu Jakub Kiersnowski powiedział:
Nie bez powodu odbieramy tę nagrodę w gronie przedstawicieli pracowników, wolontariuszy i zarządu KIK-u. Bowiem Klub Inteligencji Katolickiej w Warszawie to nie szyld i nazwa, ale to LUDZIE! To środowisko ludzi, którzy swoją codzienną pracą, bezinteresownym zaangażowaniem, wzajemnym zaufaniem i w poczuciu odpowiedzialności za siebie i innych tworzą przestrzeń do robienia rzeczy dużych i małych, wszystkich jednak z szacunkiem wobec godności drugiego człowieka.
Jednocześnie mamy głębokie przekonanie, że chociaż dzisiejsza Nagroda, nagroda Tischnera, jest dla nas, to jednak otrzymaliśmy ją z uwagi na Innych.
Dziesiątek, setek, a nawet tysięcy indywidualnych osób o konkretnych twarzach, które mieliśmy zaszczyt spotkać! (…)
Dlaczego podczas tej uroczystości powinniśmy zwrócić nasze oczy przede wszystkim ku twarzy INNEGO.
Ks. Tischner tak o tym pisał:
„Czym jest twarz innego? Jest śladem pozostawionym nam przez Boga, a więc znakiem naszego wybrania. Jest to ślad, którego porzucić nie można, by biec dalej za śledzonym. Jest to ślad śladu. Trzeba „trzymać się” dotkniętego biedą człowieka, bo tylko on znajduje się na śladach, którymi po świecie chodzi Bóg”.
Ksiądz Józef Tischner, patron dzisiejszej uroczystości, w sposób mistrzowski posługiwał się słowem jako narzędziem do opisywania i zmieniania świata.
Wydaje się jednak możliwe, że nawet największe idee, wyrażone w najdoskonalszych słowach, milkną, tracą swą barwę i sens, kiedy mierzymy się z tym, z czym dziś mamy do czynienia.
(…)
Jeśli nie słowem, to sposobem, którym można próbować uchwycić skalę tych dramatów jest „cisza”.
Niech to będzie cisza, która oznacza nieustanną chwilę refleksji, zatrzymania. Cisza będąca czasem nieustannego dostrajania własnych kompasów, tak abyśmy zawsze ostro i wyraźnie dostrzegali ślady, którymi po ziemi stąpa Bóg.
Niestety nie każdą twarz Innego zdołaliśmy dostrzec na czas … Dlatego proszę Państwa o wspólny gest solidarności i pamięci, o minutę Ciszy, za każdego człowieka, który umarł na polsko-białoruskiej granicy i za każdego, który zginął w wyniku wojny w Ukrainie.
Pełna treść przemówienia Jakuba Kiersnowskiego.
fot. Michał Buczek
Nagrodzeni otrzymali statuetki zaprojektowane przez rzeźbiarza Mariana Gromadę oraz nagrody pieniężne. Fundatorami są Grupa Ergo Hestia oraz Społeczny Instytut Wydawniczy Znak.
Nagranie transmisji Gali mogą Państwo obejrzeć na kanale YouTube Fundacji księdza Józefa Tischnera.
fot. Adam Walanus/adamwalanus.pl
W poprzednich latach lauretami Nagrody zostali między innymi: Barbara Skarga, Jerzy Owsiak, Ryszard Kapuściński, ks. Michał Heller, Wojciech Jagielski, Wacław Hryniewicz OMI, Henryka Krzywonos, Karol Modzelewski, Janina Ochojska, Wiktor Osiatyński, Jakub Wygnański, Jerzy Szacki, Stefan Swieżawski, siostra Małgorzata Chmielewska, ks. Tomáš Halík, Łukasz Lamża.