Kolonie terapeutyczne dla wdów i sierot z Ukrainy – podsumowanie projektu

16 listopada 2022 tekst: Michal Buczek

W dniach od 27 października do 10 listopada odbyła się pierwsza część projektu pobytów terapeutycznych dla wdów i sierot – ofiar rosyjskiej agresji na Ukrainie. Na zaproszenie Klubu Inteligencji Katolickiej do Małego Cichego przyjechała grupa siedemdziesięciorga osieroconych dzieci i dziewiętnastu wdów po poległych i zaginionych żołnierzach ukraińskich. Przyjechali pod opieką ośmiu wychowawczyń, pielęgniarki i dwóch psychologów. Ze strony ukraińskiej naszym partnerem była Fundacja „Szansa na Nowe Życie” i jej dyrektor p. Ulyana Yanyshyn, która osobiście uczestniczyła w pobycie. Program pobytu był konsultowany z pułkownikiem doktorem Radosławem Tworusem-kierownikiem Kliniki Psychiatrii, Stresu Bojowego i Psychotraumatologii Wojskowego Instytutu Medycznego przy ul. Szaserów w Warszawie. Pan pułkownik kilkukrotnie uczestniczył online w spotkaniach z wychowawcami i psychologami, a także udzielał rad w sytuacjach trudnych. Poza zajęciami terapeutycznymi organizowanymi przez ukraiński personel, zapewniliśmy naszym gościom atrakcyjny program, tak, żeby choć na chwilę oderwać ich od tej trudnej rzeczywistości. Były wycieczki w góry, na baseny termalne, spacery po Zakopanem, był spływ tratwami po Dunajcu i zajęcia hipoterapeutyczne połączone z wycieczką wozami konnymi po górach, a także zabawy z papugami w zakopiańskiej papugarni.

Wydarzeniem, które na naszych gościach zrobiło największe wrażenie była całodzienna wycieczka do Krakowa i kilkugodzinne spotkanie z Pierwszą Damą Rzeczypospolitej – Panią Agatą Kornhauser-Dudą.

Najpierw był wspólny spacer, a potem razem udaliśmy się na obiad do jednej z krakowskich restauracji, podczas którego Pani Prezydentowa starała się porozmawiać indywidualnie z każdym z uczestników. Relacja z tego spotkania do obejrzenia na stronie Kancelarii Prezydenta:
https://www.prezydent.pl/malzonka-prezydenta/aktywnosc/dzieci-z-ukrainy-zwiedzaly-krakow-z-pierwsza-dama,60547

Ze wstępnych opinii, jakie dostaliśmy od ukraińskiego personelu, rezultaty pobytu są rewelacyjne. Wielu uczestników otworzyło się, zobaczyli, że poza tym koszmarem, który ich otacza na co dzień jest inny świat, są życzliwi ludzie i warto żyć.

W ramach tego projektu postaramy się wiosną zorganizować jeszcze raz taki sam turnus, potem zgodnie z sugestiami pułkownika Tworusa spośród uczestników obydwu pobytów zaprosimy grupę najbardziej potrzebujących pomocy i zorganizujemy ściśle terapeutyczny, znacznie dłuższy pobyt, już z osobistym udziałem terapeutów z Kliniki PTSD.

Projekt nie byłby zorganizowany gdyby nie osobiste zaangażowanie Pani Agaty Kornhauser-Dudy i Pana Premiera Mateusza Morawieckiego, za co im serdecznie dziękujemy. Przekazujemy również podziękowania dla Fundacji Banku Gospodarstwa Krajowego, a w szczególności dla Przewodniczącej Rady Fundacji Pani Jolancie Wiewiórze, za sfinansowanie naszego przedsięwzięcia.

Barbara i Marek Kielanowscy

« Wszystkie aktualności

Czy chcesz otrzymywać najświeższe informacje o spotkaniach i aktualnych wydarzeniach w Klubie? Zapisz się do internetowego newslettera.

FreshMail.pl