Polsko-ukraińskie wakacje za nami

11 września 2023 tekst: nataliarozbicka

Góry, rzeki, jeziora i bory znalazły się na wakacyjnej mapie przygód uczestników wakacyjnych wojaży organizowanych przez KIK.

Dwa letnie miesiące to 362 uczestników, obozy wędrowne w Bieszczadach, kolonie w Borach Tucholskich i półkolonie z całodziennymi wypadami za miasto. Będzie co wspominać!

Projekt wspierany był przez Norweskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych i NRC – Norwegian Refugee Council

W te wakacje zaprosiliśmy polskie i ukraińskie dzieci do wspólnego spędzania czasu, integracji i poznawania siebie nawzajem.

„Półkolonie w lesie i w kajaku”

W lipcu zorganizowaliśmy cztery turnusy półkolonii. Zaprosiliśmy na nie dzieci w wieku od 6 do 9 lat. Wczasy dla każdej grupy trwały tydzień. W tym czasie uczestnicy codziennie wyjeżdżali nad rzekę Świder. Tam stworzyliśmy dla nich specjalną bazę wypadową. Dzieci spędzały czas w terenie, uczyły się bezpiecznego pływania kajakiem, a poprzez zabawę – doświadczały wartości współpracy, szacunku i otwartości na koleżanki i kolegów.

Kadrą półkolonii były nauczycielki prowadzonej przez KIK i Ukraiński Dom Warszawskiej Szkoły Ukraińskiej, które współpracują z naszymi klubowymi wychowawcami i są przeszkolone przez doświadczoną kadrę Sekcji Rodzin KIK-u, a także polscy instruktorzy prowadzący aktywności sportowe.

Łącznie w półkoloniach wzięło udział 179 dzieci.

BIESZCZADY

Przełom lipca i sierpnia to wyjazdy na obozy wędrowne w Bieszczadach. Młodzież polska i ukraińska w wieku od 14 do 17 lat uczestniczyła w dwóch turnusach.

Obozy odbywały się w duchu prostoty. Uczestnicy spali pod namiotami, sami przygotowywali sobie posiłki, a wieczorami integrowali się podczas spotkań przy ognisku. Były rozmowy, śpiewy, wspólna wędrówka i dobra zabawa.

Zespoły kadrowe tworzyli doświadczeni polscy i ukraińscy wychowawcy.

Wędrując, dbając o siebie nawzajem, stworzyliśmy przestrzeń dla młodzieży z Polski i Ukrainy do integracji i poznawania siebie samych. Łącznie na szlak po niezapomniane przygody wyruszyło 95 młodych osób.

Bory Tucholskie

Drugą połowę wakacji spędziliśmy na koloniach w Borach Tucholskich. Zaproszenie skierowaliśmy do dzieci z Polski i Ukrainy w wieku 8-14 lat.

Wczasy zorganizowaliśmy w Borach Tucholskich, w sosnowym lesie nad pięknym jeziorem Ocypel.

Były kąpiele w jeziorze, zabawy i wędrówki w okolicznych lasach. W animacjach i wyjazdach uczestniczyło 88 osób. Dzieci spędzały czas pod opieką polskich i ukraińskich wychowawców. Zespół był przeszkolony przez doświadczone Kadry Sekcji Rodzin KIK.

Uczestnicy wybrali się też na wycieczkę do Malborka. Odwiedzili tam pokrzyżacki zamek, w 1997 r. wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Łącznie w wakacyjnych koloniach, wspieranych przez Norweskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych i NRC – Norwegian Refugee Council uczestniczyło 362 dzieci.

Wychowawcy i opiekunowie zapewnili dzieciom i młodzieży nie tylko liczne atrakcje, ale też konieczne wsparcie i motywację do rozwoju i budowania więzi.

Dla najmłodszych to czas zabawy, jak również oddechu od trosk i traum związanych z wojną w Ukrainie. Wierzymy, że nauka współdziałania od najmłodszych lat to najlepsza droga do budowania społeczeństwa wrażliwego, ale też silnego i postępowego.

Motto obozów Ukraińskiej Akcji KIK:

“Wszyscy mówią o pokoju, ale nikt nie naucza pokoju. Uczymy rywalizacji, a rywalizacja jest zaczątkiem wszystkich wojen. Gdy będziemy nauczać współdziałania, wtedy zaczniemy nauczać pokoju.” Maria Montessori

Projekt wspierany był przez Norweskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych i NRC – Norwegian Refugee Council

« Wszystkie aktualności

Czy chcesz otrzymywać najświeższe informacje o spotkaniach i aktualnych wydarzeniach w Klubie? Zapisz się do internetowego newslettera.

FreshMail.pl