Powrót do najprostszych pytań

11 października 2023 tekst: nataliarozbicka

28 października upłynie 10 lat od śmierci Tadeusza Mazowieckiego – pierwszego niekomunistycznego premiera Rzeczypospolitej po 1989 r., a wcześniej jednej z kluczowych postaci tworzących opozycję demokratyczną w czasach PRL. Polityka, działacza społecznego, publicysty. Jednego ze współtwórców Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie oraz współzałożyciela „Więzi”, którą przez lata prowadził jako redaktor naczelny.

Z tej okazji warszawski Klub „Tygodnika Powszechnego”, we współpracy z redakcją kwartalnika „Więź” oraz warszawskim Klubem Inteligencji Katolickiej, zapraszają na spotkanie poświęcone jego pamięci.

„Jest czas manifestów i czas rozmów, czas myśli jasnych i pewnych siebie, i czas przedzierania się przez mgłę. Jest czas powracania do pytań najprostszych, ale wcale nie do najprostszych odpowiedzi, więc właśnie czas rozmów, w których chce się czuć drugiego człowieka na odległość ręki, wcale nie po to, by ukryć się w tym, co prywatne i osobiste, lecz po to, by się naprawdę rozumieć” – pisał Mazowiecki w tekście „Powrót do najprostszych pytań”.

Rozmowa nawiązywać będzie do tego opublikowanego pół wieku temu na łamach „Więzi” eseju. Przez pryzmat tekstu wspólnie z naszymi gośćmi – osobami, które były bliskie bohaterowi spotkania – spróbujemy nakreślić portret Tadeusza Mazowieckiego jako integralnej osoby, odwołując się do jego działalności publicznej, ale też do tego, jakim był prywatnie.

Naszymi gośćmi będą:
ks. ANDRZEJ GAŁKA – od ponad czterdziestu lat rektor kościoła św. Marcina w Warszawie, krajowy duszpasterz osób niewidomych, duszpasterz Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie, doktor teologii, historyk Kościoła.
WOJCIECH MAZOWIECKI – dziennikarz, absolwent historii na UW. Pracował w “Gazecie Wyborczej” od samego początku jej istnienia, był sekretarzem redakcji i kierownikiem działu gospodarczego. Zasiadał w kierownictwie Agory. Następnie związał się z “Przekrojem”, w którym do połowy października 2007 roku szefował działowi krajowemu. Najstarszy syn Tadeusza Mazowieckiego.
MAGDALENA SKRZYŃSKA – wieloletnia współpracowniczka Tadeusza Mazowieckiego, zastępczyni koordynatorki Klubu „Tygodnika Powszechnego” w Warszawie.
Dyskusję moderował będzie KONRAD STANOWICZ, koordynator Klubu „Tygodnika Powszechnego” we Wrocławiu.

Na spotkanie zapraszamy w czwartek, 19 października, o godz. 18.30 do siedziby Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie przy ul. Freta 20/24A.

Link do wydarzenia na Facebooku jest TUTAJ

« Wszystkie aktualności

Czy chcesz otrzymywać najświeższe informacje o spotkaniach i aktualnych wydarzeniach w Klubie? Zapisz się do internetowego newslettera.

FreshMail.pl