„Rodziny Aleppo” – najnowsze wiadomości z Syrii

24 czerwca 2020 tekst: Michal Buczek

Od ponad roku wspieramy najuboższych mieszkańców Aleppo w ramach projektu „Rodziny Aleppo”. Współpracujemy z Parafią św. Franciszka z Asyżu. W chwili obecnej, dzięki wsparciu stałych darczyńców, pomagamy 13 syryjskim rodzinom.

Według informacji otrzymanych od Proboszcza Parafii Ojca Ibrahima Alsabagh OFM Syria znajduje się na progu ostatecznego załamania gospodarczego. Główną przyczyną są sankcje nałożone na Syrię przez wiele krajów, które niestety najbardziej dotykają najbiedniejszych mieszkańców, którzy pozostali w kraju. Misjonarze spodziewają się pogorszenia sytuacji na skutek nowych sankcji nałożonych na Syrię przez USA kilka dni temu (tzw. Caesar Act z 17 czerwca 2020).

W Syrii panuje kryzys głodu. Wartość funta syryjskiego maleje z dnia na dzień. Mieszkańcy nie są w stanie kupić nawet produktów sezonowych takich jak ogórki czy pomidory, które powinny być teraz tanie. Wypłaty tych nielicznych osób, które jeszcze mają pracę, pokrywają tylko niewielką część kosztów wyżywienia rodziny. Sytuacja jest bardzo poważna. Kupcy zamykają swoje sklepy, ponieważ przynoszą im one tylko straty, ceny towarów wzrastają z dnia na dzień.

Według informacji otrzymanych od Ojca Ibrahima z powodu ubóstwa rośnie w kraju liczba przypadków sprzedaży nerek oraz liczba samobójstw. Kryzys pogłębia również pandemia COVID-19. Ze względu na zagrożenie epidemiczne wszystkie szpitale państwowe są zarezerwowane na wypadek wybuchu choroby. Osoby, które muszą przejść operację, zmuszone są szukać klinik prywatnych. Ceny usług medycznych również idą w górę. W kraju zaczyna brakować leków.

Codziennie pojawiają się nowe przypadki zarażeń COVID-19. Chociaż ich liczba jest nadal ograniczona, mieszkańcy Aleppo spodziewają się wysokiej i bardzo poważnej fali zachorowań.

Parafia św. Franciszka z Asyżu w Aleppo stara się zapewniać zarówno pomoc materialną jak i duchową. W miarę możliwości opłaca/dokłada się do opłat za wynajem mieszkań dla najbardziej potrzebujących rodzin, kupuje i dystrybuuje żywność czy niezbędne leki. W pierwszej fazie walki z epidemią i ograniczenia kontaktów Parafia transmitowała codzienną Mszę św, która docierała do ok. 4 tysięcy osób. Aktualnie parafia stara się ożywić różne grupy w ramach Kościoła, w ramach możliwości spotykać się z parafianami w niewielkich grupkach czy online. Parafia zamierza również zorganizować letni wypoczynek dla najmłodszych – przygotowując letni kemping, katechezy, wydarzenia sportowe i prace ręczne. Spotkania będą organizowane w małych grupach, aby każde dziecko mogło w nich uczestniczyć przez co najmniej dwa dni. Popołudniami, w ramach nadrabiania zaległości w nauce spowodowanych zamknięciem szkół oraz poprawy jakości nauczania, parafia postanowiła kontynuować kursy języka angielskiego, muzyki i rachunków.

Pomoc najbardziej potrzebującym mieszkańcom Aleppo nie byłaby możliwa gdyby nie wsparcie darczyńców, również tych z Polski. Serdecznie dziękujemy za wszystkie wpłaty w ramach projektu „Rodziny Aleppo”.

Wszystkie osoby pragnące dołączyć do grona naszych stałych darczyńców poprzez wsparcie konkretnej rodziny zachęcamy do kontaktu z koordynatorką projektu Moniką Grzelak – [email protected]

Jednorazowych wpłat można dokonywać na nasze konto w Getin Noble Bank :

96 1560 0013 2000 1706 4454 5705

Tytuł wpłaty: „darowizna na cele statutowe – Rodziny Aleppo”

« Wszystkie aktualności

Czy chcesz otrzymywać najświeższe informacje o spotkaniach i aktualnych wydarzeniach w Klubie? Zapisz się do internetowego newslettera.

FreshMail.pl