Wystawa ikon, warsztaty i koncert po polsko-ukraińskim plenerze „Miłosierdzie, Eleos, Rachamim”.

16 października 2023 tekst: nataliarozbicka

 

 

To był niesamowity pokazowy warsztat pisania ikon. Wszyscy mogliśmy cieszyć się tym procesem i zobaczyć, jak ikony są tworzone i ożywają – mówią nam uczestnicy weekendowego wydarzenia w Częstochowie.

14 października otworzyliśmy wystawę Ikona-Pokój-Miłosierdzie.

 

W ramach całodziennego programu odbył się wykład o ikonach, warsztaty ikonograficzne, modlitwa o pokój w Ukrainie, koncert w wykonaniu artystek ukraińskich: Katarzyny Bakalchuk-Kłosowskiej oraz Swietlany Robulets oraz wernisaż ikon z II polsko-ukraińskiego pleneru w Łuczanowicach zatytułowanego Miłosierdzie, Eleos, Rachamim. Plener zorganizowany przez Mateusza Środonia odbył się pod koniec sierpnia 2023 r. w Łuczanowicach.

Ikony tworzyły ze strony ukraińskiej: Tamara Kolesnyk, Inna Kuzmynska, Natalia Synyszyn oraz Anastazja Kronik, a ze strony polskiej: Hanna Dąbrowska-Certa, Anna Kopeć-Gibas, Dorota Łoskot-Cichocka, siostra Gaudia Skass, Leszek Szymborski, Mateusz Środoń oraz Ewa Zalewska.

Na ekspozycji zaprezentowane zostały też prace ofiarowane przez Dmytro Gorditsa oraz Michała Płoskiego. Wystawa będzie dostępna do 5 listopada br. w Częstochowie, w kościele św. Stanisława Kostki przy ul. Generała Mieczysława Dąbkowskiego 42 .

Sobotnie wydarzenie organizowali Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie, Klub Inteligencji Katolickiej w Warszawie, Fundacja Dobry Grunt z Warszawy oraz gościnna Parafia Św. Stanisława Kostki w Częstochowie.

Po tournée wystawowym, w 2024 roku, odbędzie się aukcja ikon, z której dochód przeznaczony zostanie na organizowane przez KIK turnusy wytchnieniowe dla dzieci żołnierzy ukraińskich, którzy zostali ranni lub zginęli w czasie wojny.

« Wszystkie aktualności

Czy chcesz otrzymywać najświeższe informacje o spotkaniach i aktualnych wydarzeniach w Klubie? Zapisz się do internetowego newslettera.

FreshMail.pl