Sekcja Wschodnioeuropejska Klubu Inteligencji Katolickiej powstała 27 stycznia 2014 r. Sekcja prowadzi liczne projekty na rzecz rozwoju demokracji Ukrainy i Białorusi. Organizujemy wymiany młodzieży, szkolimy młodych liderów, organizujemy kolonie dla dzieci osób, które szczególnie ucierpiały w wyniku konfliktu ukraińskiego, wspieramy kulturalnie i materialnie polonię mieszkającą u naszych wschodnich sąsiadów.
Kontakt
Najlepiej skontaktować się z nami pisząc na:
[email protected]
Konto Sekcji Wschodnioeuropejskiej:
09 1140 2062 0000 4445 3900 1018
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe
Nasze projekty:
Wyprawa kresowa 2020 Sekcji Wschodnioeuropejskiej - Litwa
W tym roku Sekcja Wschodnioeuropejska rusza na północny-wschód, czyli na Litwę.
Dowiedz się więcej!
Kolonie dla dzieci - ofiar działań wojennych w Ukrainie
Sekcja Wschodnioeuropejska naszego KIK-u organizuje jesienią 2019 r., podobnie jak w minionych latach, kolonie dla dzieci z Ukrainy - ofiar działań wojennych i konfliktu zbrojnego, trwającego na wschodzie Ukrainy.
Dowiedz się więcej!
Członkinie KIK odznaczone za działalność na rzecz potrzebujących
Prezydent Andrzej Duda odznaczył we wtorek 16 kwietnia 2019 roku trzy Członkinie naszego Klubu za zasługi w działalności na rzecz osób potrzebujących pomocy.
Dowiedz się więcej!
Paczka dla kombatantów i polskich rodzin na Wileńszczyźnie
Również w tym roku chcemy pomóc, nie tylko polskim kombatantom na Litwie, ale także ich rodzinom i innym rodakom.
Dowiedz się więcej!
Dzieci bohaterów
W grudniu odbył się ostatni turnus kolonii terapeutycznych dla dzieci poległych, rannych, a także walczących z rosyjską agresją żołnierzy ukraińskich.
Dowiedz się więcej!
Dzieci bohaterów - kolejny turnus
Na przełomie listopada i grudnia odbył się w Małym Cichym kolejny turnus kolonii terapeutycznych dla dzieci poszkodowanych przez działania wojenne na wschodzie Ukrainy. Staramy się aby każdy turnus był odwiedzany przez kogoś z Klubu. Wizytatorzy jak zwykle pojechali samochodem wypełnionym po brzegi paczkami od środowiska Szkoły św. Teresy z Podkowy Leśnej. Bardzo dziękujemy. Poniżej mają Państwo sprawozdanie z odwiedzin napisane przez Joannę i Bogdana Kurellów.
Dowiedz się więcej!
Kolonie rodzinne i terapeutyczne dla dzieci – ofiar działań wojennych i konfliktu zbrojnego na Wschodzie Ukrainy
Po pobycie dzieci z Ukrainy w Podkowie Leśnej przyszedł czas na drugą część projektu – dwutygodniowe kolonie terapeutyczne w miejscowości Małe Ciche.
Dowiedz się więcej!
Kolonie rodzinne i terapeutyczne dla dzieci-ofiar działań wojennych i konfliktu zbrojnego na Wschodzie Ukrainy – V edycja
Pod koniec października 2018 r. Sekcja Wschodnioeuropejska zorganizowała kolejną, piątą już, ośmiodniową edycję kolonii rodzinnych dla dzieci żołnierzy poległych w walkach z rosyjską agresją na Ukrainie.
Dowiedz się więcej!
Źródła nadziei - pojednania w 100 lat po Rewolucji
Zapraszamy na debatę o pojednaniu narodów, w kontekście listu otwartego Bractwa Przemienienia Pańskiego, z udziałem duchownych z Rosji, Niemiec, Ukrainy i Polski.
Dowiedz się więcej!
Wyprawa na Kresy śladami bohaterów Henryka Sienkiewicza
Sekcja Wschodnioeuropejska i „Niezależna Grupa SR Matuzalemów” organizuje wyprawę na Kresy śladami Sienkiewicza.
Dowiedz się więcej!
Odznaczenia
Nasza praca była kilkukrotnie doceniana i nagradzana!
Dowiedz się więcej!
Polski dla Polonii
Sekcja Wschodnioeuropejska przygotowuje się do następnego polsko-białoruskiego projektu! Szukamy kandydatów na lektorów języka polskiego!
Dowiedz się więcej!
Światowe Dni Młodzieży
Podczas Światowych Dni Młodzieży w 2016 udało nam się zaprosić i przyjąć w Fałkowicach koło Krakowa 39 osób z Ukrainy (rodziny z dziećmi). Sekcja Wschodnioeuropejska była współorganizatorem pobytu młodych Ukraińców.
Przeczytaj o projekcie
Kolonie dla dzieci uchodźców z Krymu i Donbasu
Pomagamy dzieciom z rodzin, które wojna zmusiła do ucieczki i którzy w Polsce starali się o status uchodźcy.
Przeczytaj o projekcie
Polsko - Ukraińska wystawa ikon
Nasza Sekcja wzięła udział w przygotowaniu wystawy ikon „Szukam o Panie Twojego Oblicza. Ikona w dialogu polsko – ukraińskim".
Przeczytaj o projekcie
Dzieci Bohaterów
Postanowiliśmy wesprzeć dzieci, którym wojna na Ukrainie zabrała rodziców lub ich walczący ojcowie zostali ciężko ranni.
Przeczytaj o projekcie
Wizyta studyjna ukraińskich lekarzy
W październiku 2016 roku gościliśmy dwoje lekarzy z Ukrainy, którzy obserwowali pracę i uczyli się od swoich kolegów po fachu.
Przeczytaj o projekcie
Zbiórki darów
Staramy się również pomagać tym, którzy potrzebują wsparcia materialnego w swojej trudnej sytuacji finansowej.
Przeczytaj o projekcie
Solidarność z Ukrainą
W marcu 2015 zorganizowana została wystawa złożona z prac dzieci i młodzieży, zaprezentowana na terenie Monastyriu Michaiłowskiego w Kijowie.
Przeczytaj o projekcie
Mini-projekty
„Mini-projekty – małe działania, duże zmiany” to szkolenie wzmacniające umiejętności animacji czasu dzieci i młodzieży oraz pracy metodą projektową.
Przeczytaj o projekcie
Międzynarodowa konferencja
W 2014 r. zorganizowaliśmy we Lwowie międzynarodową konferencję pt. "Zmiany społeczno-polityczne i gospodarcze w naszej części Europy".
Przeczytaj o projekcie
Pomoc w trakcie Rewolucji Godności
Gwałtowne wydarzenia jakie toczyły się na Ukrainie skłoniły nas do jak najszybszego włączenia się w akcję pomocy dla poszkodowanych.