NOWY TERMIN – „Świat, który widzimy, nie jest wszystkim, co jest”. | Krzysztof Meissner i Jerzy Sosnowski w KIK-u.

Kiedy:
2023-04-26 - 2023-04-26 18:00
Gdzie:
siedziba KIK
NOWY TERMIN - "Świat, który widzimy, nie jest wszystkim, co jest". | Krzysztof Meissner i Jerzy Sosnowski w KIK-u.

Klub Inteligencji Katolickiej wraz z Wydawnictwem Więź zapraszają na spotkanie wokół wywiadu rzeki Fizyk w jaskini światów, rozmowy Jerzego Sosnowskiego z wybitnym naukowcem prof. Krzysztofem Meissnerem

Co fizyka kwantowa mówi o budowie świata i jak jej twierdzenia mają się do tego, czego doświadczamy przez zmysły? Czy może nas ona przybliżać do transcendencji, otwierać na możliwość istnienia rzeczy nieopisywalnych językiem nauki? Jak przeżywa sprawy duchowości naukowiec badający fizyczną konstrukcję świata? I co z ustaleń fizyki kwantowej może wziąć dla siebie człowiek niekoniecznie rozumiejący skomplikowane teorie naukowe, a poszukujący prawd egzystencjalnych?

Odpowiedzi na te i inne pytania poszukamy 26 kwietnia 2023 roku o godz. 18.00, w siedzibie Klubu Inteligencji Katolickiej przy ul. Freta 20/24A.

Spotkanie z prof. Krzysztofem Meissnerem i Jerzym Sosnowskim poprowadzi Maciej Papierski z Wydawnictwa Więź.

Prof. Krzysztof Meissner profesor na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się teoretyczną fizyką cząstek elementarnych, teorią grawitacji i kosmologią. Współpracował z twórcą teorii strun Gabriele Veneziano z CERN w Genewie, gdzie przez wiele lat był profesorem wizytującym. Współpracuje z laureatem Nagrody Nobla Rogerem Penrose’em z Oxfordu i Hermannem Nicolai z Instytutu Maxa Plancka w Poczdamie. Przez wiele lat był przewodniczącym Rady Programowej Festiwalu Nauki w Warszawie. Jest rzecznikiem eksperymentu OSQAR w CERN-ie. Członek zwyczajny Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie.

Jerzy Sosnowski Publicysta, pisarz, eseista. Z wykształcenia historyk literatury, przez wiele lat był dziennikarzem radiowej „Trójki”. Obecnie nauczyciel w Autorskim Liceum Ogólnokształcącym nr 42 w Warszawie i dziennikarz internetowego Radia Nowy Świat. Członek redakcji kwartalnika „Więź” oraz Zespołu Laboratorium „Więzi”. Współpracownik Uniwersytetu SWPS. Autor m.in. książek: „Śmierć czarownicy!”, „Apokryf Agłai”, „Wielościan”, „Prąd zatokowy”, „Ach”, „Tak to ten”, „Instalacja Idziego”, „Spotkamy się w Honolulu”, „Wszystko zależy od przyimka”, „Co Bóg zrobił szympansom”, „Sen sów”, „Fafarułej czyli pastylki z pomarańczy”. Laureat Nagrody Tischnera w roku 2016.

Książkę można kupić na stronie Wydawnictwa.

Fotografia autorów – Marcin Kiedio.

Czy chcesz otrzymywać najświeższe informacje o spotkaniach i aktualnych wydarzeniach w Klubie? Zapisz się do internetowego newslettera.

FreshMail.pl