Pontifici i uroczystość w Domu MB Serdecznej – fotorelacja

24 października 2023 tekst: nataliarozbicka

Piękny, nowoczesny, funkcjonalny, a przede wszystkim gościnny.

Takim poznaliśmy Dom Matki Bożej Serdecznej i takich tam spotkaliśmy mieszkańców. 24 października, w dniu 67 urodzin KIK-u, właśnie w tym Domu zorganizowaliśmy uroczystość wręczenia nagrody Pontifici – Budowniczemu Mostów siostrze Małgorzacie Chmielewskiej, prezesce Fundacji Domy Wspólnoty Chleb Życia.

Uroczystość rozpoczęliśmy o godzinie 18.00 Mszą świętą, która odbyła się w domowej kaplicy. Świątynia, niczym namiot spotkania, stanęła w centralnym miejscu Domu, w samym jego sercu. I tam, dziękując Bogu za Wspólnotę Chleb Życia, za siostrę Chmielewską, za mieszkańców Domu i miłość, jaką jesteśmy otaczani, zebrali się wszyscy uczestnicy uroczystości – mieszkańcy, pracownicy i wolontariusze, dobroczyńcy i fundatorzy Domu, bliscy siostry, pracownicy i członkowie KIK-u.

 Nabożeństwu przewodził ksiądz Jan Wojciechowski związany z kościołem świętego Marcina w Warszawie. 

Czasami doświadczamy w życiu  tego, że coś złego się już wydarzyło. Ale właśnie dar łaski, z którym przynosi Jezus, to jest takie doświadczenie, takie spotkanie z miłością, które zmienia każde rozwalenie, skleja każde rozdarcie, każdą rozterkę – mówił w homilii ksiądz Jan. I w jakimś sensie, ten dom, w którym jesteśmy jest przykładem takiej miłości, która skleja. Coś co poszło nie tak, tutaj może być sklejone i naprawione. Wiele mieszkanek i mieszkańców tego miejsca, może macie takie doświadczenie “spotyka mnie tutaj coś dobrego, czego się nie spodziewałem, że to się może wydarzyć”. I to jest jakiś konkretny owoc spotkania z tą miłością, która przychodzi żeby ocalać. Która dowodzi swojej skuteczności, że nie musimy się bać porażek, problemów, które przychodzą, bo spotykamy miłość która ocala. I to jest jakieś zaproszenie dla nas, żebyśmy poznając założenie tej miłości, czerpiąc z niej doświadczali tego w sobie. W naszym sercu. Że jesteśmy po raz kolejny przyjmowanie. Nic nie jest w stanie tego zmienić. Prośmy, żeby ta miłość była tym światem, w którym będziemy się przemieszczać w tym domu i w naszych domach. 

We mszy aktywnie uczestniczyli pracownicy Domu, mieszkańcy, członkowie Wspólnoty i KIK-u. 

 

Po nabożeństwie rozpoczęła się oficjalna część wręczenia nagrody siostrze Chmielewskiej. Uroczystość prowadził Jan Murawski, sekretarz KIK-u. Po przekazaniu statuetki i dyplomu przez Jakuba Kiersnowskiego, prezesa KIK-u, siostrze gratulowali i wręczali kwiaty pracownicy KIK-u, sympatycy Domu i członkowie Wspólnoty. Jakub Kiersnowski dziękował siostrze za jej świadectwo i pracę, podkreślał, że jest ona wzorem na podstawie którego pokazuje swoim dzieciom na czym polega chrześcijaństwo.

Następnie Ignacy Dudkiewicz, redaktor naczelny Magazynu Kontakt, wygłosił laudację na cześć laureatki. Cały tekst znajduje się tutaj 

Nie obyło się bez poruszającego przemówienia siostry Chmielewskiej, które zakończyła mówiąc To co mamy, to że mamy odpowiedni poziom inteligencji, dwie ręce, dwie nogi. To, że nie zrobiliśmy jakiegoś szaleńczego głupstwa (mówię tu na przykład o pracownikach, czy członkach KIK-u), to że nie lecą nam bomby na głowy, nie musimy uciekać, to nie skrzywdził nas ktoś tak, że nie potrafiliśmy się pozbierać. To nie jest nasza zasługa. To jest nasze zadanie. 

Zachęcamy do zapoznania się z wystąpieniem, które jest dostępne tutaj 

Następnie zaprosiliśmy wszystkich na koncert Rafała Kulczyckiego, pianisty, aranżera i kompozytora muzyki filmowej i reklamowej. Artysta przedstawił autorskie kompozycje w popisowy sposób uświetniając ten wieczór. Przy muzycznym towarzyszeniu Rafała Kulczyckiego, Anna Kaplińska-Struss wyrecytowała utwór Mosty, którego fragment zamieszczamy poniżej:

Twój jest świat, Twymi braćmi są,

Ludzie, których dzieli wiele rzek.

Ludzi dzieli ogrom własnych spraw,

Jak obca rzeka pośród nas.

Chociaż co dzień mijasz znane twarze,

Oczy wzajem nie poznają,

Każdy stoi gdzieś na drugim brzegu.

Po części artystycznych spotkaliśmy się na poczęstunku, który był okazją do lepszego poznania mieszkańców Domu, pracowników, sympatyków i wolontariuszy. 

Dom Matki Bożej Serdecznej to dom otwarty, przepełniony miłością i troską o bliźniego. W przygotowania uroczystości zaangażowali się pracownicy Domu, członkowie Wspólnoty, a także jego mieszkańcy. Dziękujemy za gościnne przyjęcie w Waszym Domu. 

 

Zdjęcia: Natalia Rozbicka

Zdjęcia: Michał Buczek

« Wszystkie aktualności

Czy chcesz otrzymywać najświeższe informacje o spotkaniach i aktualnych wydarzeniach w Klubie? Zapisz się do internetowego newslettera.

FreshMail.pl