Portrety Siostrzeństwa Oksana Kolesnyk nominowana

05 lutego 2024 tekst: nataliarozbicka

Oksana Kolesnyk, dyrektorka Warszawskiej Szkoły Ukraińskiej, została nominowana do nagrody “Portrety Siostrzeństwa“

SzkoUA, założona i współprowadzona przez KIK, powstała krótko po wybuchu pełnowymiarowej wojny w Ukrainie. Jak podkreśla Oksana Kolesnyk, dzieci i młodzież uczą się w dobrych warunkach i przyjaznej atmosferze, w innowacyjnym modelu dwóch systemów edukacyjnych: polskiego i ukraińskiego.

Do wybuchu wojny Oksana Kolesnyk była dyrektorką i nauczycielką w szkole w ukraińskim Czernihowie.

Plebiscyt organizuje międzynarodowy magazyn Sestry.eu. Zespół redakcyjny stworzył nagrodę „Portrety Siostrzeństwa”, aby docenić kobiety, które poprzez swoją aktywną postawę obywatelską, człowieczeństwo i gotowość do poświęceń jednoczą się, aby wspierać tych, którzy najbardziej tego potrzebują. Naszym celem jest podkreślenie wkładu kobiet w obronę demokracji w Europie i świecie – czytamy na stronie sestry.eu
Kapituła wybrała 12 nominowanych. Spośród nich wyłonione zostaną dwie laureatki pierwszej nagrody Sestry – Ukrainka i Polka, które uosabiają ukraińsko-polską współpracę, wzajemne wsparcie i siostrzeństwo.

Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 13 lutego 2024 r. w Warszawie.

Wojna odebrała mi to, co najważniejsze – poczucie bezpieczeństwa. Zabrała mój świat, mój dom – mówi Oksana Kolesnyk, dyrektorka SzkoUA – Nawet po przyjeździe do Polski nie byłyśmy w stanie zaznać spokoju, gdyż będąc bezpiecznymi, nasze serca i dusze były tam, gdzie ginęli nasi przyjaciele i znajomi, gdzie co noc zrzucano bomby na domy i ludzi, gdzie toczyły się walki o nasz Czernihów.
Jak zaznacza Oksana, namiastka spokoju pojawiła się dopiero, gdy mogła włączyć się w projekt stworzenia szkoły.

Między innymi o Szkole pisaliśmy w artykule opublikowanym w Światowym Dniu Migranta i Uchodźcy.

Dodatkowe informacje o nagrodzie znajdują się TUTAJ

« Wszystkie aktualności

Czy chcesz otrzymywać najświeższe informacje o spotkaniach i aktualnych wydarzeniach w Klubie? Zapisz się do internetowego newslettera.

FreshMail.pl