SzkoUA ma dwa lata!

11 kwietnia 2024 tekst: nataliarozbicka

Dokładnie 2 lata temu otworzyły się nasze drzwi dla pierwszych uczniów Warszawskiej Ukraińskiej Szkoły!

SzkoUA powstała po rozpoczęciu przez Rosję pełnoskalowej inwazji na Ukrainę. Była to odpowiedź na pilną potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa, powrotu do “normalności” i możliwości dokończenia przerwanego roku szkolnego ukraińskim dzieciom, które uciekając przed wojną, znalazły schronienie w Warszawie.

Dzięki niesamowitej pracy dziesiątek ludzi, wiosną 2022 roku, udało się w 24 dni uruchomić SzkoUA, w ramach której dzieci z Ukrainy mogły dokończyć w Warszawie ostatnie 3 miesiące rozpoczętego w Ukrainie roku szkolnego.

Dziś zajęcia we współprowadzonej przez nas szkole ma 270 uczennic i uczniów z 11 klas, a dzieci i młodzież uczą się w polskim i ukraińskim systemie edukacji, absolwenci otrzymają polskie i ukraińskie świadectwa.

SzkoUA funkcjonuje dzięki wsparciu polskich i zagranicznych organizacji pozarządowych, w tym przede wszystkim Save the Children International.

Fundacja Ukraiński Dom – dziękujemy za wspaniałą współpracę!

SzkoUA to nie tylko nauka! To przyjaźnie i nadzieja – o czym opowiada wirtualna książka, dostępna TUTAJ

„Podstawowym celem szkoły była nie edukacja, a stworzenie bezpiecznego miejsca, w którym dzieci będą mogły się otworzyć i zawiązać nowe przyjaźnie w środowisku ukraińskojęzycznym. To jest pierwszy cel „SzkoUA”, dopiero potem jest edukacja. Najważniejsze jest, by dzieci nie spoglądały w przeszłość i rozwijały się” – mówi Antonina Michałowska, wicedyrektorka „SzkoUA” – Warszawskiej Ukraińskiej Szkoły.

Więcej o szkole można przeczytać między innymi w TYM artykule i na stronie ua.kik.waw.pl

« Wszystkie aktualności

Czy chcesz otrzymywać najświeższe informacje o spotkaniach i aktualnych wydarzeniach w Klubie? Zapisz się do internetowego newslettera.

FreshMail.pl